Tillykke til vinderne:

Bedste arbejdsplads med ung i uddannelse: Arne Hald A/S 

Handel, Service og Administration: Kristina Schultz

Produktion & Industri: Jeppe Thrige Jørgensen

Underviser: Aksel Meldgaard

Byggeri & Anlæg: Thomas Falk Christensen

Mentor: Mariane Maarupgaard

Fødevarer & Landbrug: Karina Thorstensen

Du kom til Holstebro: Ayad Omar Mohamed

Mønsterbryder: Jens Schmidt

De Lokale: Subhuset – Victor Tambo

Iværksætter: Unicorn Ridesport – Ditte Pagter

 

De nominerede til Holstebro Talent Award

Her kan du se, hvem der er blevet nomineret i de forskellige kategorier til Holstebro Talent Award. De navne der er fremhævet under hver kategori er gået videre til finalen. Det er nu op til dommerpanelet at udpege, hvem der bliver de heldige vindere til Talent Showet den 6. april 2016.

Dommerpanelet er: 

H.C. Østerby, borgmester

Camilla Dalager, kreativ direktør, Belsac

Jørn Vejgaard, formand for Holstebro Industri- og Håndværkerforening

Peter Kjeldbjerg, chefredaktør, Dagbladet Holstebro

De nominerede er:

Bedste arbejdsplads med ung i uddannelse

Kaj Bech – Direktør Anders Bech (indstillet af Anders Gammelvind)

Arne Hald A/S – Erik og John Hald (Indstillet af Chlaus Skaarup, Asbjørn Kejser, Søren Mogensen)

Produktionsskolen Nordvestjylland – Forstander John Fisher (indstillet af Pia van Es-Lund)

Midt- og Vestjyllands Politi (indstillet af Louise Nielsen)

KAMOON – Helle Wivi Dam (Indstillet af John Fisher)

BM Silo Aps – Dorte Zacho Martinsen (indstillet af Manuel Thorsager Bartel)

Handel, Service og Administration

Hanne Rousing Gjedbo, EUX elev (indstillet af Anette Hammer)

Kristina Schultz, kontorelev hos Midt- og Vestjyllands Politi (indstillet af Ann-Vibeke Mose, John Hatting)

Christina Sørensen, elev hos Matas Nørreportcentret (indstillet af Anette Hammer)

Jacob Kjelsmark Amstrup, elev hos Spar Borbjerg (indstillet af Bjørn R. Jacobsen)

Henriette Høg, økonomielev hos Vestforsyning Erhverv (Heidi Bergenhammer)

Line Gade Boll, kontorelev hos Midt- og Vestjyllands Politi (indstillet af Lillian Trier Korsgaard)

Unicorn Ridesport – Ditte Pagter (Indstillet af Rikke Rasmussen)

Uffe Neesgaard, IT-support hos BM Silo Aps (indstillet af Dorte Zacho Martinsen)

Mads Traberg, elev hos Actona Company (indstillet af Lisa Mortensen)

Produktion & Industri

Anders Traberg Madsen, smedelærling hos Vald. Birn A/S (indstillet af Chlaus Skaarup)

Martin Meldgaard, EUX elektriker lærling hos El-center Vest (indstillet af Chlaus Skaarup) 

Thomas Lauritzen, klejnsmed hos BM Silo A/S (indstillet af Daniel Primdahl)

Kasper Salvesen, plastmagerelev hos R. Færch A/S (indstillet af Carsten Henriksen)

Kaj Thingstrup, Mogensen vvscomfort (indstillet af Dorthe Jensen)

Jeppe Thrige Jørgensen, lærling hos Skave Autoværksted (indstillet af Aksel Meldgaard)

Thomas Vestergaard Poulsen, automatikteknikerlærling hos R.Færch Plast A/S (indstillet af Karin Adamsen)

Underviser

Helle Wivi Dam, underviser og mentor for elever fra PNVJ (indstillet af Mette Kirk)

Bjørn Thesbjerg, underviser på UCH Center for byggeri, malerafdelingen (indstillet af Thomas Damgaard Nielsen)

Mads Hald Madsen, UCHs kokke talent og konkurrence hold (indstillet af Jan Emtkjær Jensen)

Aksel Meldgaard, faglærer UCH – talentudvikling og skills for personvognsmekanikere under uddannelse (indstillet af Per Odefey)

Lars Jacobsen, talent træner for unge bagerelever på UCH (indstillet af Jan Emtkjær Jensen)

Per Jepsen, underviser metalfag PNVJ (indstillet af John Fisher)

Byggeri & Anlæg

Thomas Falk Christensen, elev på UCH Center for Byggeri – tømrerafdelingen (indstillet af Thomas Damgaard Nielsen)

Mads Grubbe, murerlærling hos Jensjensen (indstillet af Jens Nicolaisen) 

Mentor

Carsten Gehlert, HTH forum Holstebro (indstillet af Pernille Nees)

Tom Nielsen, Jyden Bur (indstillet af Orla Bech Larsen)

Bente Kjeldahl, Creativ Company (indstillet af Pia Ørshov)

Noomi Ørts Sørensen, ATP (indstillet af Lucille Lidenstrøm)

Mariane Maarupgaard, produktionsskolen Nordvestjylland (indstillet af Pia van Es-lund, John Fisher)

Marie Brolin-Tani, Black Box Dance Company (indstillet af Jannie Lund Gade)

Else og Kai Nielsen, Specialbutikken (indstillet af Lone Østergaard Hansen, Tommy Wølk)

Anita Sig Larsen, Volkswagen (indstillet af Lone Østergaard Hansen og Tommy Wølk)

Henrik Madsen (indstillet af Lone Østergaard Hansen)

Lene Vernersen (indstillet af Lone Østergaard Hansen)

Bent Dinesen (indstillet af Tommy Wølk)

Fødevarer & Landbrug

Jakob Godsk Jensbye, kokkeelev hos Under Klippen, Holstebro (indstillet af Jan Emtkjær Jensen)

Karina Thorstensen, kokkeelev hos restaurant Støberiet, Holstebro (indstillet af Jan Emtkjær Jensen)

Zorica Atlagic, elev hos Jespers Planteskole (indstillet af Anders Gammelvind)

Du kom til Holstebro

Ayad Omar Mohamed, pædagogstuderende (indstillet af Berit Fruerboel)

Sidse Jensen, junior indkøber hos Actona Company (indstillet af Lisa Mortensen)

Lisbeth Buchhave, Buchhave’s Møbelmageri (indstillet af Claus Martinsen) 

Mønsterbryder

Jens Schmidt, Creativ Company (indstillet af Pia Ørskov)

Jacob Vigtoft, Holstebro Boldklub (indstillet af Steffen Vang Stefansen)

Nikolai Kristensen, professionel golfspiller (indstillet af Peter Pasgaard)

Steffen Norre, Produktionsskolen Nordvestjylland (indstillet af Pia van Es-Lund, John Fischer)

Andreas Lind, BM Silo (indstillet af Daniel Primdahl)

Simon Søndergaard Jørgensen, BM Silo ApS (indstillet af Dorte Zacho Martinsen)

Nikolaj Kristensen (indstillet af Lars Rounborg Rasmussen)

Martin Rahbek (indstillet af Lone Østergaard Hansen)

Abbas Kassem (indstillet af Lone Østergaard Hansen)

”De Lokale”

Kristian Andersen, serviceøkonom og hovedkraft bag Summer Sound (indstillet af Lotte Møller Larsen)

Joakim Viberg Larsen, 3.G elev, Holstebro Elitesport (indstillet af Holstebro Elitesport)

Subhuset Holstebro – Victor Tambo (indstillet af Carsten Tovborg)

Per Nørgaard Mortensen, året borger i Tvis 2015 (indstillet af Claus Martinsen)

Anders G. Jacobsen, lokalpolitikker fra venstre (indstillet af Claus Martinsen)

Iværksætter

Unicorn Ridesport – Ditte Pagter (indstillet af Dorte Martinsen)

Morten Bohl Damgaard, egen web butik (indstillet af Rasmus Martinsen)

Med forbehold for ændringer.